הזרקת פלסטיק

הזרקת פלסטיק מהווה את אחת הטכנולוגיות הנפוצות ביותר כיום לצורך ייצור מוצרי פלסטיק. לא מעט גורמים ממגזרי המשק מעדיפים כיום לבחור בטכנולוגיות ייצור פלסטיק בשל היתרונות הרבים שנלווים לכך וכיום ניתן למצוא בישראל כמה קבלני משנה שנחשבים למובילים ביותר בתחום זה. בשנים האחרונות ניתן לראות שימוש הולך וגובר במוצרי פלסטיק בשל היתרונות הרבים של מוצרים אלה: מדובר על מוצרים בעלי משקל נמוך יותר,  מהירות הייצור שלהם גבוהה יותר ועלויות חומרי הגלם נמוכות יותר. כמו כן, רכיבים ומוצרי פלסטיק שונים אינם מוליכים חשמל ואינם צוברים חלודה. בנוסף לכך, המוצרים הללו אקולוגים וניתנים למחזור.

 

כיצד מייצרים מוצרי פלסטיק?

אחת השיטות לייצור מוצרי ורכיבי פלסטיק היא טכנולוגיית ההזרקה. הטכנולוגיה המדוברת מיושמת על רוב מוצרי הפלסטיקה כיום בעולם וזאת בשל העובדה שתהליך הייצור והעיבוד של המוצרים הללו קל ומהיר באופן יחסי, דבר שהופך את הייצור לזול ופשוט יותר בהשוואה לשיטות אחרות וגם לחומרי גלם אחרים. באופן כללי ניתן לומר כי הזרקת פלסטיק מבוססת על הזרקה בלחץ של חומר הגלם לתוך תבניות שתוכננו מראש. בשל העובדה כי מדובר על חומר צמיגי, ההזרקה תתבצע לאחר ששני חלקי התבנית נסגרים. בסוף ההזרקה כאשר הפלסטיק מתמצק בתבנית, מתחילים בהליך קירור המוצר כאשר בסיום הקירור הפלסטיק יקבל את צורת התבנית וכאשר פותחים אותה המוצר יוצא מתוכה.

 

מה מייצרים באמצעות הזרקת פלסטיק?

ישנם תחומים רבים בתעשייה שבהם שימוש בהזרקת פלסטיק רלוונטי. רבים מאותם תחומים מחייבים דיוק רב ועמידה בדרישות איכות מחמירות. התחומים שבהם משתמשים בחלקי פלסטיק יכולים להיות: תעשייה רפואית שבה החלקים משמשים עבור מכשירים מצילי חיים כגון: מכשירי הנשמה, כמו כן, גם בתעשיית הרכב ניתן למצוא חלקים שמיוצרים בטכניקת זאת, המחייבים איכות ללא פשרות. ההזרקה של הפלסטיק עבור יצירת המוצרים לתעשיות שונות מחייב ניסיון רב, מענה לצרכים הספציפיים של כל לקוח ועוד. ניתן למצוא ענפים שונים שמשתמשים במוצרים שנוצרים באמצעות הזרקת פלסטיק כגון: תעשיית המזון, תעשיות ביטחוניות, תעשייה חקלאית ועוד.

 

מהם השלבים המרכזיים בתהליך הזרקת פלסטיק?

ישנם כמה שלבים בתהליך הזרקת פלסטיק:

השלב הראשון הוא שלב המילוי שבו תנועת הבורג או הבוכנה קדימה גורמת לזרימת פלסטיק לתוך התבנית. אופי הזרימה יקבע על ידי טמפרטורת ההתך, הלחץ וקצב הזרימה. צורת הזרימה של החומר במשך מילוי התבנית מושפעת מצמיגות החומר או ההתנגדות של החומר.

השלב השני הוא שלב האריזה. חומר הפלסטיק המותך נדחס לתוך התבנית כאשר חומר נוסף מתווסף בכדי לפצות על התכווצות החומר שמתחילה בזמן הקירור.  

השלב השלישי הוא שלב האחיזה. לאחר שלב האריזה הפלסטיק יוחזק בתוך התבנית עד לשלב שבו הוא יתחיל להתמצק באופן חלקי. יש לשמר בתהליך זה במידה המדויקת את המידות והמשקל של החלק.

השלב הרביעי הוא שלב קירור ופלסטיקציה. מדובר על השלב הארוך ביותר בתהליך הזרקת פלסטיק ובו מתרחשות שתי פעולות יחד: קירור והכנת מנת  חומר חדשה לצורך הזרקה. המשתנים היחידים שרלוונטיים במשך זמן הקירור הם הזמן וטמפרטורת הקירור.

מכיוון שאיכות החלקים והמוצרים שמיוצרים באמצעות הזרקת פלסטיק נקבעת בהתאם למקצועיות ורמת הדיוק של אנשי המקצוע שעוסקים בתחום, חשוב מאוד לבחור בחברה אמינה ומקצועית עבור ייצור חלקים שונים או מוצרים מפלסטיק בטכניקת ההזרקה שתוארה לעיל.

 

 

תוכן עניינים

לפרסום כתבה, השאירו פרטים